• info@kayserisektor.com.tr
Ziyaretçiler 'ters ev' ile Ulubey Kanyonunda
FİLTRELE

Ziyaretçiler 'ters ev' ile Ulubey Kanyonunda

2019-06-19 09:11:32

Ziyaretçiler 'ters ev' ile Ulubey Kanyonunda

Örnek Haber 5

ABD'deki Grand Kanyon'dan sonra 77 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kanyonu olarak bilinen Ulubey Kanyonu, bölgede yapılacak "ters ev" ile daha fazla turist ağırlamaya hazırlanıyor.

Ulubey Kanyonu

Büyük Menderes grabeninin çökmesiyle yaklaşık 500 yılda oluştuğu varsayılan ve zemininden Banaz Çayı ile Dokuzsele Deresi'nin geçtiği Ulubey Kanyonu, yer yer 140-170 metre yüksekliğe ulaşıyor.

Genişliği 100-500 metre arasında değişiklik gösteren kanyonun, rüzgar ve suyun aşındırmasıyla oluşan kayaçları, huni biçimli karstik tepeleri ve teras şekilli duvar yapısı, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Karstik oluşumların halen devam ettiği kanyona doğa yürüyüşü yapmak için gelen ziyaretçiler, derin vadiler boyunca uzanan uçurumlarda fotoğraf çekme imkanı buluyor.

5 yılda 500 bin kişi geldi

Kanyon bölgesine gelen ziyaretçilerin, özellikle Cam Teras'ta vakit geçirdiğini, burada kanyonun derinliklerini kuş bakışı izleme keyfi yaşadığını belirten Özaydın, son 5 yılda Park Kanyon ve Cam Teras'a 500 binin üzerinde ziyaretçinin geldiğini ifade etti.

100 metrekarelik ev

Bölgede inşa edilmesi düşünülen ters evle ilgili bilgi veren Kaymakam Onur Özaydın, bölgede keşiflerin yapıldığını, 100 metrekare alanda inşa edilecek evin 2 ay içerisinde ziyarete açılacağını kaydetti.

Projenin bölgeye ziyaretçi ilgisini artıracağını ifade eden Özaydın, "Projeyi yapacak firma, bizim taleplerimiz doğrultusunda ilginç fikirlerle evi inşa edecek. Kurban Bayramı'na kadar ev bitecek. Ters ev projesi ile yıllık 100 bin olan ziyaretçi sayısını üçe katlamayı hedefliyoruz. Ziyaretçiler içeride bol bol fotoğraf çektirebilecek. Ziyaretçiler buraya geldiğinde kanyon bölgesinde yürüyüş yapabilme olanağı olacak, cam terasta keyifli dakikalar geçirecek, ters evde bol bol fotoğraf çektirip vakit geçirebilecek." ifadelerini kullandı.

Özaydın, bölgeden elde edilen gelirle Ulubey ilçesinin köylerine yardım sağlandığını dile getirerek, bu tür projelerle hem turizme katkı sağladıklarını hem de gelir elde edip köylerin sorunlarını gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Doğaseverleri bölgeye davet eden Özaydın, kanyonu tanıtmak için fotoğraf sergisi, motor yarışları organize etmeyi düşündüklerini, birkaç yıl içerisinde kanyonların, Ege Bölgesi'nin en önemli turizm alanlarından biri olacağını sözlerine ekledi.


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.