• info@kayserisektor.com.tr
Asgari ücrette son aşamalar
FİLTRELE

Asgari ücrette son aşamalar

2018-12-21 09:46:36

Asgari ücrette son aşamalar

Örnek Haber 5

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 3. toplantısını yaptı. TÜİK, normal bir işçinin geçim tutarını 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak komisyona sundu. Türk-iş'in açıklamasıyla, "Bizim tespitimiz ile TÜİK'in tespiti arasında yaklaşık 170 lira fark var" açıklamasını sundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında da geçerli olabilecek ve yaklaşık 7 milyon işçiyi ilgilendirecek asgari ücreti belirleme çalışmaları çerçevesinde 3. toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kendisine verilen görev gerekçesiyle bir çalışanın asgari geçim tutarını hesapladı. Türk-iş'in yaptığı toplantıda başkanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı. İşçi vatandaşlara Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetine is TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç'un başkanlık yaptığı toplantıda, asgari ücretli işçi Gülden Görmez de Türk-iş'in düzenlediği toplantıda yer aldı. Basına kapatılan toplantıda yaklaşık 1,5 saat süren toplantıdan hemen sonra Çalışma Genel Müdürü Önder, Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Irgat ve TİSK Genel Sekreteri Koç basına açıklamalarda bulundu. Yapılan toplantıdaki en önemli konunun Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) raporu olduğunu söyleyen Önder, şu ifadeleri kullandı:

 

"TÜİK temsilcimiz, 2018 yılı rakamlarını ve 2019 yılı tahminlerini iletti bize. Bunun yanında da her sene yapıldığı gibi Hacettepe Üniversitesinden alınan beslenme kalıp ve bilgileriyle beraber beslenme ve beslenme dışı ortalama harcama tahminlerini de bize iletti. TÜİK, bunu her sene yapıyor. Her sene hafif işler, orta işler ve ağır işler için ayrı hesaplamalarda bulunuyor. Bu rakamlar hem Hazine ve Maliye Bakanlığı hem Ticaret Bakanlığı tarafından hem de TÜİK tarafından verilen rakamlar, asgari ücret belirlenirken dikkat edilen rakamlar. Bunları dinledik."

 

 

Düzenlenen toplantıda, sunum yapan TÜİK temsilcisine hem işçinin hem de işveren taraflarının soru ve itirazlarının olduğunu belirten Önder, "Önümüzdeki hafta içerisinde son toplantımızı yaparak, asgari ücreti belirlemeyi umuyoruz." dedi.

 


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.