• info@kayserisektor.com.tr
Fatih Dönmez duyurdu:
FİLTRELE

Fatih Dönmez duyurdu:

2018-12-13 13:46:26

Fatih Dönmez duyurdu:

Örnek Haber 5

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Meclis'te bakanlık bütçesinin görüşmelerinde yaptığı konuşmada son iki senede karadan ve havadan yapılan taramalar sonucunda yaklaşık değeri 100 milyar dolara ulaşan doğal kaynakların keşfedildiğini söyledi.

 

Meclis Genel Kurulu'nda bakanlık bütçesinin görüşmelerinde bilgi aktaran Dönmez,"Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için aramalar yapıyoruz. Ama arama yetmiyor, bunu çıkarmak gerekiyor, dolayısıyla sondaj yapmak gerekiyor. Yaklaşık 1,5 ay içerisinde Antalya açıklarında ilk sondajı başlattık. İnşallah oradan 3-4 ay içerisinde sonuç almayı hedefliyoruz" dedi.

 

 

Fatih sondaj gemisinin yapımından sonra ikinci sondaj gemisinin de hazır olduğunu açıklayan Dönmez, "Adını şimdi açıklamayayım. Adeta Akdeniz kazan, biz kepçe arıyoruz karış karış. Dua edin bulalım. Denizde nereyi arıyorsak karada da arayacağız. Havadan da aramalarımızı yapıyoruz. İki uçağımız şu anda Türkiye genelinde yüzde 75 aramasını tamamladı. Yeraltı kaynaklarında bulduğumuz önemli keşifler var. Yaklaşık tutarı 100 milyar dolar. Sırf son iki yılda arama çalışmalarından elde ettiğimiz keşifler sonrası" dedi.

 

 

NÜKLEER YAPILACAK

 

 

Türkiye'nin elektrikte yerli kısmını yüzde 50'ye çıkardığını söyleyen Dönmez, "Nükleer enerjiden vazgeçmeyeceğiz. Özellikle sıfır emisyon açısından baktığınızda temiz enerji kaynaklardan biri. Biz bu alanda 50 yıl geriden geliyoruz, ama 50 yıl sonra da olsa nükleer enerjiye kavuşmuş olacağız" diye söylendi.

 

 

milyon metreküpü bir gram eksiltmeden geçtiğimiz yıl sisteme verdik. Hedefimiz toplam doğalgaz talebinin yüzde 20'si oranında depolama kapasitesini. İnşallah yıl sonunda Hakkari'ye de doğalgazı götüreceğiz ve bununla birlikte 81 il de doğalgaza kavuşacak. An itibariyle ülke nüfusunun yüzde 70'i doğalgaza erişebilir durumda, yüzde 60'ı da fiilen kullanıyor" dedi.

 


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.