• info@kayserisektor.com.tr
Türkiye'de uzay ajansı kuruldu
FİLTRELE

Türkiye'de uzay ajansı kuruldu

2018-12-13 11:11:04

Türkiye'de uzay ajansı kuruldu

Örnek Haber 5

Türkiye'nin uzay ajansı, hayal olmaktan çıkıp gerçek oldu. Yaklaşık 20 yıldır beklenen Türkiye gündeminde olan Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamada eylem planında yer alan Türkiye Uzay Ajansı için geri sayım sayım bitti. Türkiye Ajansı kuruldu.

 

ÖZEL BİR BÜTÇEYE SAHİP OLACAK

 

 

Ajansın kuruluş, görev ve yetkilerine sahip usul ve esasları düzenleyen 13 maddesi bulunan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan Türkiye Uzay Ajansı, idari, mali özerkliğe ve özel bir bütçeye sahip olacak. Bu Ajans, Milli Uzay Programı'nı ayarlayacak ve hayata sunmak için faaliyetler sağlayacak, Türkiye'nin uzaydaki hak ve menfaatini koruyacak. Ajansta uzaya fırlatılan herhangi bir teknolojinin kayıtlarını tutacak ve ve bu teknolojilerin uluslararası tescil işlemleri bu ajans sayesinde gerçekleştirilecek. Ticari, bilimsel ve araştırma-geliştirme amaçlı uzay operasyonları ile insanlı ve insansız uzaya ulaşabilmek için çalışmalarını yürütecek ajans, uzay ve hava aracı teknolojisi üretebilecek. TÜBİTAK UZAY'IN gelirinin yüzde 20'si bu ajansa aktarılacak. Ajans, yabancı personelde çalıştırabilecek. Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ise kapatılacak.

 

 

TÜRKİYENİN MİLLİ TEKNOLOJİLERİNİ GÖZETECEK

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlıkla ilgili kuruluşu olan Türkiye Uzay Ajansını anlattı. Ajansın uzay teknolojileri ile ilgili politika ve strateji göstereceğini söyleyen Bakan Varank, "Bu kurum, dışa bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesine zemin hazırlayacak. Türkiye'nin milli çıkarlarını uzayda da gözetecek" dedi.

 


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.