Neva Konutları

5G yarışında Çin, ABD’yi geriye bıraktı

🕔11 Ağustos 2018, Cumartesi

Yeni nesil iletişim teknolojisi olan 5G'nin altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. ABD'ye göre 10 kat daha fazla yeni baz istasyonu inşa eden Çin, ABD'nin 3 yılda yaptığını tek bir üç aylık dönemde başardı

5G yarışında Çin, ABD’yi geriye bıraktı

Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi 5G konusunda Çin’in altyapı hazırlama çalışmaları ABD’yi geride bıraktı. Deloitte Consulting’in verilerine göre 2015’ten beri altyapı çalışmalarına 24 milyar dolar harcayan , ABD’den on kat daha fazla 5G iletişimi destekleyen baz istasyonu kurdu.

30 bin yeni baz istasyonu inşa eden ABD’ye kıyasla Çin, 350 bin yeni baz istasyonu kurdu. Verilere göre sadece 2017’nin üç aylık periyodunda Çin, ABD’nin son 3 yılda yaptığı istasyonlardan daha fazlasını yapmış.  

Rapora göre yeni nesil iletişim teknolojisi olan 5G’yi benimseyen ilk ülke ekonomik olarak büyük avantajlara sahip olacak. Bu yarışta Çin’in ABD’ye karşı en büyük kozu ise Çin’de baz isyasyonu kurulumun ABD’ye göre %35 daha ucuz olması. İki ülke dışında Güney Kore ve Japonya da bu yarışta zirveye oynamaya çalışan rakipler olarak göze çarpıyor.

YORUMLAR

ÜYE GİRİŞİ

Lora Mobilya

SON EKLENEN FİRMALAR

KAYSERİ NÖBETÇİ ECZANELER