Neva Konutları

İnşaat malzemecileri tahsilatta zorlanıyor

🕔11 Ağustos 2018, Cumartesi

İMSAD Başkanı Erdoğan, sektörde tahsilat sorunu yaşandığını ve vadelerin 90 günden 180 güne çıktığını belirterek, bundan dolayı bazı firmaların tamamen yurtdışına yöneldiğini bildirdi.

İnşaat malzemecileri tahsilatta zorlanıyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, müteahhitlerin yaşadığı nakit sıkışıklığına bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayisinde de tahsilat sorunsı ve uzayan vade sorunu yaşanmış olduğunı belirtti.

Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye nazaran, sektörde nakit sıkışıklığı sebebiyle müteahhitler içinde aldıkları araç-gereç karşığında daire vererek tahsilat sistemini yürütme eğilimi yüksek, sektörde bu durum barter olarak tanımlanıyor.

Sektörde ödeme yöntemi olarak barter kullanımının da yüzde 10'a ulaştığına dikkat çeken Erdoğan, bu oranın yüzde 15'e yaklaşması durumunda sanayide ciddi sorunlar yaşanabileceğini söylemiş oldu.

Yurtiçi siparişlerde gerileme, maliyet ve enflasyon artışının fiyatlara yansıtılamaması, düşen kârlılıklar ve nakit sıkışıklığının ikinci çeyreğin peşinden üçüncü çeyrekte de sektör için baskı oluşturacağını ifade eden Erdoğan; buna rağmen açıklanan "100 günlük icraat programı"nın hayata geçirilmesiyle, dördüncü çeyrekte sektörde ivmelenme beklediklerini kaydetti.

Sektördeki nakit akışı sorununda, müteahhitlerin büyük kısmının kamudan alacağını tahsil edememesinin de etkili olduğunu ifade eden Erdoğan; kamunun bunları nasıl ödeyeceğine ilişkin bir plan sunması durumunda sektörün rahatlayabileceğini belirtti.

YORUMLAR

ÜYE GİRİŞİ

Lora Mobilya

SON EKLENEN FİRMALAR

KAYSERİ NÖBETÇİ ECZANELER